KATEGORIJŲ APIBŪDINIMAI
A1 kategorija
Motociklai, kurių variklio darbinis tūris didesnis kaip 50 cm3, bet ne didesnis kaip 125 cm3, galia neviršija 11 kW, o galios ir svorio santykis ne didesnis kaip 0,1 kW/kg, taip pat triračiai, kurių galia ne didesnė kaip 15 kW.
Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti – 16 metų.
A2 kategorija
Motociklai, kurių galia ne didesnė kaip 35 kW, galios ir svorio santykis ne didesnis kaip 0,2 kW/kg ir kurie nėra kilę iš daugiau kaip du kartus galingesnės transporto priemonės.
Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti – 18 metų.
A kategorija
Vardinė galia ne mažesnė kaip 50 kW.
Vidaus degimo variklio darbinis tūris ne mažesnis kaip 595 cm3
Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti – 20 metų, išskyrus teisę vairuoti triračius. Norint įgyti teisę vairuoti A kategorijos motociklus, reikia turėti dvejų metų A2 kategorijos transporto priemonių vairavimo stažą. Reikalavimas turėti dvejų metų A2 kategorijos transporto priemonių vairavimo stažą netaikomas 24 metų sulaukusiems asmenims. Teisė vairuoti triračius, kurių galia didesnė kaip 15 kW, suteikiama nuo 21 metų.
Pastaba
- A2 kategorijos vairuotojo pažymėjimas suteikia teisę vairuoti ir A1 kategorijos transporto priemones;
- A kategorijos vairuotojo pažymėjimas suteikia teisę vairuoti ir A1, A2 kategorijų transporto priemones.
TEORIJOS EGZAMINAS
A kategorijos kursai
Norint gauti motociklo vairuotojo teises (A1, A2, A kat.), yra privaloma išlaikyti vairavimo teorijos ir praktikos egzaminą „Regitroje“. Prieš laikant motociklo praktikos egzaminą, reikia išlaikyti vairavimo teorijos egzaminą. Šį egzaminą laikyti leidžiama eksternu.
Vairavimo teorijos egzaminui galima pasiruošti dviem būdais – savarankiškai (eksternu) arba vairavimo mokykloje (A kategorijos kursai). Pasiruošus vairavimo teorijos egzaminui savarankiškai arba išklausus kursą mokykloje, galima registruotis teorijos egzaminui „Regitroje„.
Atvykdamas į teorijos egzaminą su savimi turėkite šiuos dokumentus:
- asmens tapatybės dokumentą;
- vairuotojo medicininės pažymą (elektroninė pažyma gaunama automatiškai);
- pirmosios pagalbos pažymėjimą.
PRAKTIKOS EGZAMINAS
Praktikos egzaminui privaloma ruoštis vairavimo mokykloje, išskyrus jeigu jau turite dviejų metų A2 kategorijos vairavimo patirtį.
Mokymasis gatvėje vyksta važiuojant instruktoriui iš paskos automobiliu arba motociklu, tarpusavy bendraujant radijo ryšiu.
Atvykdamas į praktikos egzaminą su savimi turėkite:
- asmens tapatybės dokumentą.
- specializuota apranga
- įkrautu mobiliuoju telefonu ir laisvų rankų įranga (ausinėmis).
- ryškiaspalve su šviesą atspindinčiais elementais liemene (jei šių elementų nėra aprangoje).
Praktikos egzamino metu „Regitroje“ tarp egzaminuojamojo ir jį lydinčio asmens palaikomas GSM ryšys.
Egzamino metu egzaminuojamajam reikalinga ši speciali apranga:
- saugos šalmas;
- alkūnių, kelių ir pečių apsaugos;
- pirštinės;
- batai.
SVARBU. Be tinkamų apsaugų egzamino laikyti negalėsite.
PASTABA. Prieš atvykstant į egzaminus, Jūsų vairavimo mokykla turi perduoti duomenis „Regitrai“ apie pabaigtus mokymus. Išimtis rasite Vairuotojų mokymo tvarkos aprašo III skyriuje bei Motorinių transporto priemonių vairuotojų egzaminavimo sąlygų ir tvarkos aprašo 7 punkte.
PATIKRINIMO KLAUSIMAI PRIEŠ LAIKANT EGZAMINĄ
1. Parodykite, kur tikrinsite tepalo lygį variklyje. Tepalo lygis variklyje tikrinamas pažiūrėjus per stikliuką šalia karterio arba naudojant matuoklį.
2. Paaiškinkite, kaip tikrinsite, ar tepalo lygis variklyje yra pakankamas. Motociklas turi stovėti tiesiai (nepasviręs). Skudurėliu nuvalykite alyvą nuo matuoklio, įkiškite matuoklį į alyvą ir vėl ištraukite. Alyvos lygis turėtų būti tarp MIN ir MAX žymų. Jei žiūrime per stikliuką, jame turi matytis alyvos lygis tarp MIN ir MAX žymų.
3. Parodykite, kur yra stabdžių skysčio rezervuaras (talpa). Priekinių stabdžių skysčio rezervuaras (talpa) yra prie priekinių stabdžių rankenėlės. Galinių stabdžių skysčio rezervuaras (talpa) yra po motociklo sėdyne arba motociklo šone.
4. Paaiškinkite, kaip tikrinsite, ar stabdžių skysčio lygis yra pakankamas, kad važiuotumėte saugiai. Skysčio lygį galima matyti per skaidrią bakelio sienelę – lygis turi būti tarp MIN ir MAX žymų. Arba per vidurį akutės priekinių stabdžių skysčio rezervuare.
5. Paaiškinkite, kaip tikrinsite varančiosios grandinės būklę. Sukant galinį ratą, grandinė turi tolygiai gulti ant žvaigždutės, visi grandinės nareliai turi judėti laisvai. Tikrinamas sutepimas, ritinėliai neturi būti sausi – ant jų turi būti tepalo plėvelė. Tikrinamas grandinės įtempimas (kiekvienam modeliui gali būti skirtingas).
6. Paaiškinkite, kaip tikrinsite, ar oro slėgio padangose pakanka, kad važiuotumėte saugiai. Oro slėgis padangose tikrinamas manometru. Rodmenis palyginę su gamintojo rekomenduota reikšme, sužinosite, ar oro slėgio padangose pakanka, kad važiuotumėte saugiai.
7. Paaiškinkite, kaip tikrinsite, ar padangų protektoriaus rašto gylio pakanka, kad važiuotumėte saugiai. Padangų protektoriaus rašto gylį galima pamatuoti slankmačiu arba specialiu įrankiu. Padangos protektorius turi indikatorius, parodančius koks yra minimalus leistinas gylis. Leistinas minimalus gylis 0,8 mm.
8. Paaiškinkite, kaip tikrinsite, ar bendra padangų būklė yra tinkama saugiai važiuoti. Padangos neturi būti pažeistos (įtrūkusios, gumbuotos), padangos nusidėvėjimas tolygus, protektoriaus rašto gylis turi atitikti nustatytą normatyvą. Protektoriaus rašto gylis turi atitikti leistiną min 0,8 mm.
9. Parodykite, kaip tikrinsite, ar veikia avarinė šviesos signalizacija. Įjungę jungiklį patikrinkite, ar mirksi visos avarinės šviesos signalizacijos lemputės. Kai kuriuose motocikluose prieš tai reikia įjungti degimą.
10. Parodykite, kaip tikrinsite, ar veikia stabdžiai. Motociklą pastumkite nuspaudę stabdžius. Nuspausta stabdžių rankenėlė neturi pasiekti vairo. Stabdžio pedalo ir rankenėlės eiga neturi būti per minkšta.
11. Parodykite, kaip tikrinsite vairo laisvumą. Sukinėjant, vairas turi suktis lengvai, neklibėti, nestrigti ir suktis vienodu kampu.
12. Parodykite, kaip tikrinsite, ar veikia žibintai, ar atšvaitai yra švarūs. Įjungę žibintus apžiūrėkite, ar žibintai šviečia, ar atšvaitai yra švarūs. Kai kuriuose motocikluose prieš tai reikia užvesti variklį.
13. Parodykite, kaip tikrinsite, ar veikia įspėjamasis garso signalas. Nuspaudus garsinio signalo mygtuką, turi pasigirsti garsinis signalas. Kai kuriuose motocikluose prieš tai reikia įjungti degimą. Pastaba: pagal kelių eismo taisyklės „…XI. Įspėjamieji signalai. 88. Gyvenvietėse neleidžiama naudoti garso signalų, išskyrus tuos atvejus, kai jie būtini, kad būtų išvengta eismo įvykio.“
14. Parodykite, kaip tikrinsite, ar veikia posūkių signalai. Kad veiktų posūkių signalai, degimas turi būti įjungtas. Pakaitomis įjungę posūkių signalus, apeikite motociklą ir apžiūrėkite, ar abiejų pusių posūkių signalai veikia.
SPECIALIEJI VAŽIAVIMO MANEVRAI
Egzaminuojant A1, A2 arba A kategorijos transporto priemone turi būti patikrinta, ar egzaminuojamasis sugeba:
1.1. valdyti motociklą su išjungtu varikliu. Šiam manevrui atlikti kūgiais pažymima juostos (ilgis – 22 m, plotis – 3 m) pradžia ir pabaiga bei šiai juostai statmena laikino stovėjimo vieta (ilgis – 3 m, plotis – 2 m), esanti už 10 m nuo juostos pradžią žyminčio kūgio, dešinėje pusėje. Atlikdamas šį manevrą egzaminuojamasis turi:
1.1.1. stumti motociklą į priekį, eidamas kairėje motociklo pusėje, abiem rankomis laikydamas vairą; stabdyti motociklą tinkamai naudodamas stabdžius;
1.1.2. įstumti atbulą motociklą į laikino stovėjimo vietą bent viena ranka laikydamas vairą;
1.1.3. pastatyti motociklą ant stovėjimo kojelių arba atremti su šonine atrama, po to nukelti nuo jų;
1.1.4. išstumti motociklą iš laikino stovėjimo vietos ir pasukęs jį į dešinę nustumti į priekį dar 10 m;
1.2. važiuoti siaura juosta tiesiai pastoviu greičiu šalia lėtai (apie 1 m/s) einančio egzaminuotojo. Šiam manevrui atlikti kūgiais pažymima juostos (ilgis – 20 m, plotis – 1,5 m) pradžia ir pabaiga. Egzaminuojamasis pradeda važiuoti ne nuo juostos pradžią žyminčių kūgių, o šiek tiek iš toliau, kad ties juostos pradžia pasiektų tinkamą greitį;
1.3. važiuoti aštuoniuke. Šiam manevrui atlikti kūgiais pažymimi stačiakampio (6 x 12 m dydžio), kuriame egzaminuojamasis važiuoja aštuoniuke, kampai ir aštuoniukės apskritimų centrai, tarp kurių – 4 m atstumas. Egzaminuojamasis:
1.3.1. pradeda manevrą nuo trumposios stačiakampio kraštinės;
1.3.2. važiuoja išilgai stačiakampio ir suka į kairę;
1.3.3. turi važiuoti aštuoniuke vienodu greičiu tinkamai pasvirdamas motociklu;
1.3.4. turi nukreipti žvilgsnį tinkama kryptimi, kad posūkio spindulys būtų kuo mažesnis ir motociklas neišvažiuotų už kūgiais pažymėto stačiakampio ribų. Leistinas nežymus išvažiavimas už stačiakampio ribų, jeigu egzaminuojamasis sugeba važiuoti sklandžiai ir iš esmės taisyklingai;
1.4. važiuoti gyvatėle nesustodamas tarp šešių vienoje tiesėje išdėstytų kūgių lėtai ir greitai (ne mažesniu kaip 30 km/h greičiu). Atstumas tarp gretimų kūgių važiuojant lėtai – 3 m; greitai – 8 m. Pradedant manevrą, motociklas turi būti kūgių sudarytoje linijoje prieš pirmą kūgį. Egzaminuojamasis:
1.4.1. važiuodamas gyvatėle lėtai (video), manevrą gali atlikti pajudėdamas likus 3–5 m iki pirmojo kūgio, o važiuodamas greitai – šiek tiek iš toliau, kad ties gyvatėlės pradžia pasiektų ne mažesnį kaip 30 km/h greitį;
1.4.2. turi važiuoti gyvatėle tarp kūgių, tinkamai valdyti akceleratorių, galinio rato stabdį ir sankabą;
1.4.3. už paskutinio kūgio grįžti į pradinę tiesę ir važiuoti tiesiai keletą metrų;
1.5. apvažiuoti kliūtį, važiuodamas ne mažesniu kaip 50 km/h greičiu. Šiam manevrui atlikti kūgiais pažymima juostos (ilgis – 33 m, plotis – 1 m) pradžia ir pabaiga. Egzaminuojamasis pradeda važiuoti ne nuo juostos pradžią žyminčių kūgių, o šiek tiek iš toliau, kad ties juostos pradžia pasiektų tinkamą greitį. Atlikdamas šį manevrą, egzaminuojamasis turi:
1.5.1. įvažiuoti tarp juostos pradžią žyminčių kūgių ne mažesniu kaip 50 km/h greičiu;
1.5.2. nenaudodamas stabdžių apvažiuoti kūgį, esantį už penkiolikos metrų į priekį nuo juostos pradžią žyminčio kūgio ir už dviejų metrų į kairę nuo kairiojo juostos krašto;
1.5.3. nuvažiavęs ne daugiau kaip aštuoniolika metrų, grįžti į pradinę tiesę pažymėtoje juostoje;
1.6. įsibėgėti 30–40 km/h greičiu ir tiksliai sustoti nurodytoje vietoje (video). Šiam manevrui atlikti kūgiais pažymima juostos (ilgis – 17 m, plotis – 1,5 m) pradžia ir pabaiga. Egzaminuojamasis pradeda važiuoti ne nuo juostos pradžią žyminčių kūgių, o šiek tiek iš toliau, kad ties juostos pradžia pasiektų tinkamą greitį. Atlikdamas šį manevrą, egzaminuojamasis turi:
1.6.1. įvažiuoti tarp juostos pradžią žyminčių kūgių ne mažesniu kaip 30 km/h greičiu;
1.6.2. pradėti stabdyti tik pravažiavęs juostos pradžią žyminčius kūgius;
1.6.3. atleisti akceleratorių ir stabdyti, naudodamas abiejų stabdžių stabdymo jėgą;
1.6.4. stabdyti tolygiai, be didelių stabdymo jėgos pokyčių, neblokuoti ratų;
1.6.5. sustoti, privažiavęs juostos pabaigą žyminčius kūgius;
1.6.6. prieš sustodamas įjungti pirmą pavarą;
1.7. važiuoti mažo spindulio posūkiu į kairę arba į dešinę. Šiam manevrui atlikti kūgiais žymima eismo juosta (plotis – 3 m) ir jai statmena stovėjimo vieta (ilgis – 3 m, plotis – 2 m). Egzaminuojamasis:
1.7.1. prieš pradėdamas manevrą, turi pastatyti motociklą stovėjimo vietoje priekiniu ratu prie eismo juostos (važiuojamosios dalies) krašto;
1.7.2. egzaminuotojui nurodžius, į kurią pusę (kairę ar dešinę) važiuoti, gali pasirinkti, kuria koja atsiremti į žemę prieš pradėdamas važiuoti. Egzaminuotojas stovi priešais egzaminuojamąjį už pažymėtos eismo juostos ribų;
1.7.3. išvažiuoti iš stovėjimo vietos pasukdamas į eismo juostą per jos plotį;
1.7.4. važiuoti keletą metrų tiesiai į priekį;
1.8. stabdyti važiuojant ne mažesniu kaip 50 km/h greičiu (egzaminuotojui nurodžius). Šiam manevrui atlikti kūgiais pažymima juostos (plotis – 1,5 m) pradžia. Egzaminuojamasis pradeda važiuoti ne nuo juostos pradžią žyminčių kūgių, o šiek tiek iš toliau, kad ties juostos pradžia pasiektų ne mažesnį kaip 50 km/h greitį. Atlikdamas šį manevrą, egzaminuojamasis turi:
1.8.1. įvažiuoti tarp juostos pradžią žyminčių kūgių ne mažesniu kaip 50 km/h greičiu;
1.8.2. pradėti stabdyti tik egzaminuotojui nurodžius;
1.8.3. atleisti akceleratorių ir, naudodamas abiejų stabdžių stabdymo jėgą, stabdyti taip, kad saugiai sustotų nuvažiavęs kuo mažesnį atstumą.